НОВИЙ СИНТЕЗОВАНИЙ В УКРАЇНІ АД’ЮВАНТ ЕСТЕРЛИП — ПЕРСПЕКТИВА Є!


Юрій Ткаліч, д-р с.-г. наук, проф.,
Володимир Козечко, канд. с.-г. наук, доцент,
Дніпровський державний аграрно-економічний університет;
Валерій Юров, директор ТОВ «Естерлайф», м. Дніпро, моб: +380 (67) 80 92 777


Гербокритичний період як у соняшнику, так і в кукурудзи становить 40–50 днів. Біологічною основою тривалого гербокритичного періоду є повільний ріст рослини на початку вегетації, а технологічною основою – широкорядний спосіб посіву, що створює сприятливі умови для проростання насіння бур’янів.

Особливість вирощування кукурудзи і соняшнику полягає в тому, що всі основні дії з захисту від бур’янів мають бути проведені до або після сходів культури, що передбачає застосування ґрунтових і післясходових гербіцидів. Велике значення для зменшення собівартості та підвищення ефективності засобів захисту рослин мають ад’юванти, які допомагають закріпити робочий розчин препаратів для захисту рослин на листковій поверхні та насінні, а також запобігти їх стіканню, що пришвидшує і посилює пестицидну дію. Ще 10–15 років тому ад’юванти використовували дуже фрагментарно. Зараз їх застосовують у різних системах вирощування культур, при внесенні ґрунтових і страхових гербіцидів, фунгіцидів, інсектицидів тощо. Метою наших досліджень було визначення ефективності дії на бур’яни гербіцидів у поєднанні з різними видами ад’ювантів у посівах кукурудзи та соняшнику. Польові дослідження проводили у 2020 та 2021 роках на науково-дослідному полі навчально-наукового центру Дніпровського державного аграрно-економічного університету. Кукурудзу (середньоранній гібрид Полтава, оригінатор ТОВ НВК «Селекта», м. Дніпро) та соняшник (ранньостиглий гібрид Триб’ют, оригінатор ТОВ Агропромислова фірма «Флора», м. Одеса) сіяли сівалкою VESTA 8 PROFI, у 2020 році – 12 травня, у 2021 році – 13 травня. Римсульфорон – післясходовий гербіцид для захисту кукурудзи від однорічних, багаторічних злакових і деяких дводольних бур’янів. Гербіцид поглинається переважно листям бур’янів і швидко переміщається до меристемних тканин кореневої системи та листя. Препарат припиняє розподіл клітин сприйнятливих бур’янів шляхом впливу на ферментну систему, якої немає в організмі людини та теплокровних тварин.

Трибенурон-метил – системний гербіцид, спеціально призначений для післясходового контролю однорічних і багаторічних дводольних бур’янів, особливо деяких проблемних, у посівах усіх спеціалізованих (Express) гібридів соняшнику. Ад’ювант Естерлип . Склад – 98% вищі складні ефіри. Поверхнево-активна речовина власного виробництва ТОВ «ЕСТЕРЛАЙФ», м. Дніпро, яка використовується разом із сучасними засобами захисту рослин. Дія Естерлипу полягає у зменшенні поверхневого натягу хімічного препарату або його водного розчину, що наноситься на рослину, як правило, на листя культур. На поверхні листка утворюється спеціальна, досить однорідна плівка, яка утримує пестициди (гербіциди, інсектициди або інші подібні хімічні речовини) на рослинах і сприяє їх максимальному поглинанню. До переваг Естерлипу відносять такі функції: підвищує швидкодію та результативність засобів захисту рослин і добрив, утримуючи вологу й міцно фіксуючи основний препарат чи суміш препаратів на культурі, особливо за холодної погоди або, навпаки, у посушливі періоди; захищає рослини від ушкоджень; посилює дію стимуляторів росту, макро- та мікроелементів. Механізм дії: зменшує поверхневий натяг краплі, збільшує поверхню покриття листка, що збільшує поверхню поглинання абсорбції. Ад’ювант 1. Діюча речовина: етоксилати ізодецилового спирту 900, розроблена для застосування у суміші з гербіцидами. Водний розчин, містить 90% етоксилату, ізодециловий спирт (альфа-ізодецил-омега-гідроксиполі-оксіетилен). Норма застосування: 0,125– 0,15% концентрації.

Ад’ювант 2. Склад: естерифікована олія – 50%, неіонні поверхнево-активні речовини – 45%, інші речовини (емульгатори/солюбілізатори) – 5%. Багатофункціональний ад’ювант пенетраційного типу для підвищення ефективності використання засобів захисту рослин в бакових сумішах. Норма застосування: 0,15–0,5% концентрації. Ад’ювант 3. Діюча речовина: парафінова мінеральна олива, 820 г/л. Поверхнево-активна речовина на основі високоочищеної мінеральної оливи для посилення біологічної активності гербіцидів, фунгіцидів та інсектицидів, а також для інтегрованого захисту плодових культур завдяки контролю зимуючих стадій шкідників.

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ

Посіви за 2 роки досліджень характеризувалися дуже високою засміченістю амброзією полинолистою, щирицею звичайною, лободою білою. Окрім них, у посівах траплялись періодично ще 4–5 видів ранніх бур’янів. Аналізуючи дані технічної ефективності, слід зазначити, що застосування ад’ювантів позитивно вплинуло на збільшення ефективності дії гербіцидів. Якщо розглядати контроль – гербіцид без ад’юванта, стає помітно, що він має суттєві відмінності від варіантів, де застосовували різні прилипачі (табл. 2, рис. 1, 2). Застосування ад’юванта Естерлип показало вищу ефективність гербіцидів порівняно з іншими засобами. Так, при застосуванні Римсульфурону в поєднанні з Естерлипом на посівах кукурудзи технічна ефективність по амброзії полинолистій становила 78,2%, по лободі білій – 85,7%, по портулаку городньому – 64,0%, по щириці звичайній – 100%, при додаванні до гербіциду Ад’юванта 1 отримали технічну ефективність 64%, 78,6%, 60% і 100% відповідно. Така ж закономірність спостерігається при застосуванні Трибенурон-метилу на посівах соняшнику.

Погодні умови за 2 роки проведення досліджень виявилися аномальними щодо вологозабезпеченості, й це суттєво вплинуло на врожайність кукурудзи, яка була досить високою у вологому 2021 році й низькою у 2020 році. Так, в середньому за варіантами вона становила від 5,30 до 8,99 т/га (рис. 3).

Рис. 3. Врожайнiсть кукурудзи, середнє значення ха 2020-2021 рр.

Найвищий рівень врожайності отримали на варіанті, де застосовували Римсульфурон + Естерлип – 8,99 т/га. При внесенні Ад’юванта 1 – 8,48 т/га, Ад’юванта 2 – 8,07 т/ га, Ад’юванта 3 – 8,62, на контролі – 5,30 т/га. Зменшення норми внесення гербіциду Римсульфурон + Естерлип до 25 та 35 г/га вплинуло, порівняно з нормою 50 г/га, на зниження врожаю на 1,65 т /га і 1,34 т/га відповідно. Урожайність соняшнику в середньому за варіантами становила від 1,92 до 3,11 т/га (рис. 4). Найвищій рівень врожайності отримали на варіанті, де застосовували Трибенурон-метил + Естерлип – 3,11 т/ га. При внесенні Ад’юванта 1 – 2,73 т/га, Ад’юванта 2 – 2,69 т/га, + Ад’юванта 3 – 2,91 на контролі 1,92 т/га. Зменшення норми внесення гербіциду Римсульфурон + Естерлип до 25 та 35 г/га зумовило, порівняно з нормою 50 г/га, зниження врожаю на 0,72 т /га і 0,69 т/га відповідно.

Отже, в середньому за два роки досліджень, найвищій рівень врожайності на посівах кукурудзи отримали на варіанті де застосовували Римсульфурон (50 г/га) + Естерлип (0,15 % концентрації) – 8,99 т/га та найбільша продуктивність у соняшника була зафіксована на ділянках з використанням Трибенурон-метил (50 г/га) + Естерлип (0,15 % концентрації) – 3,11 т/га.